Gizlilik ve Güvenlik

<strong>İnternet’den alışveriş güvenli midir?</strong>
Bizler orjinkremsitesi.org olarak, sitemizde oluşturduğunuz siparişlerin son derece güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesine ve gizliliğine büyük önem veriyoruz. orjinkremsitesi.org’nin alt yapısınında kullanılan tüm sistemler en son teknolojiler kullanılarak oluşturulmakta, ve kullanılan teknolojilerde gerçekleşen değişim ve gelişimlere göre güncellenmektedir.

Sitemizde kişisel bilgilerinizi girdiğiniz her sayfada ve sipariş ve ödeme işlemleri sayfalarının tümü Rapid SSL güvenlik sertifikası ile şifrelenmektedir. Kullandığınız tarayıcı (browser) bu sayfalarda yaptığınız işlemleri kilitli anahtar seklinde size gösterek doğruluğunu onaylamaktadır. Bu anahtar sayesinde tarayıcınız vasıtasıyla gönderdiğiniz hiç bir bilgi üçüncü şahıslar tarafından <strong>görüntülenemez</strong>.
Siz değerli müşterilerimizin internet üzerinden online işlemlerinizi güvenle yapabilmeniz için Rapid SSL güvenli ödeme sistemini oluşturan sayfalarda Rapid SSL 256 Bit SSL sertifikası kullanılmaktadır.

Ayrıca alışverişlerinizde kullandığınız kredi kartı bilgilerinin hiçbir parçası sistemimizde saklanma, kayıt edilmez ve kredi kartınızı tahsis eden banka haricinde hiç bir kişi tarafından erişilememektedir. Güvenli bölgede girilen kredi kartı bilgileriniz; ilgili bankanın ödeme onaylama sistemine yönlendirilir ve bankanızdan gelen onay yada red mesajına göre siparişiniz işleme alınır.
Sistemimizde kredi kartıyla yapılan işlemler için, <strong>Kredi Kartı güvenlik kontrolü</strong> olarak adlandırdığımız ek güvenlik prosedurleri uygulanmaktadır.

<strong>Rapid SSL Güvenlik Mührü</strong>
<div>

<b>İNTERNETTE GÜVENLİ ALIŞVERİŞİN EL REHBERİ </b>

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK), internet üzerinden alışveriş yapan vatandaşların dolandırılma kaygısı  yaşamaması için içinde çok önemli bilgilerin yer aldığı bir el kitabı hazırladı. El kitabında vatandaşın ‘oltaya gelmemesi’ için neler yapması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılıyor. İlk kural sanal alışveriş yapılacak site hakkında mutlaka bir ön araştırma yapılması. İkinci kural ise ödemelerin sanal kredi kartı ile yapılması. BTK yetkilileri, Türkiye’nin 2011 sonu itibariyle 23 milyar lira olan e-ticaret hacminin bu yılın ilk yarısında 25 milyar lirayı geçtiğine dikkat çekiyor. 2023 yılında Türkiye’ deki ticarein yüzde 90’ının sanal ortamda yapılacağı tahmin ediliyor.

<strong>1 – Site hakkında ön araştırma yapın
</strong>Alışveriş yapacağınız site ya da mağaza hakkında,  bilgi  sahibi olun . Bu konuda araştırma yapın. Mümkünse çevrenizdekilerin deneyiminden yararlanın.

<strong>2- https Yazıyor mu ?
</strong>Alışveriş yaptığınız sitenin ödeme bölümünden geldiğiniz adres çubuğunda https://  yazıp yazmadığına dikkat edin. Eğer sadece http://  yazıyorsa o sayfada ödeme yapmak son derece risklidir.

<strong>3 – Adres doğru mu ?
</strong>İnternet tarayıcınızın adres çubuğunda yazan site adına dikkat edin.  Eğer site adında bir  tuhaflık varsa gerçeğinin tıpatıp benzeri bir siteye yönlendirilmiş olabilirsiniz. ( Özellikle bu yöntem bankacılık vurgularında gündeme geliyor. Bir bankanın ,  gerçeğiyle tıpatıp sahte sitesi oluşturuluyor ve müştelerin banka hesap numaralarına erişilecek anne kızlık soyadı ve şifre gibi bilgiler alınıyor. İlgili müşterinin hesapları boşaltılıyor. )

<strong>4 – Sanal Kart Kullanın
</strong>Alışveriş yapacağınız site kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi koruyor mu , başkaları ile paylaşıyor mu ? İnceleyin .  Kredi kartı ve mümkün olduğu kadar sanal kredi kartı kullanın. Teslimatta ödeme de önemli bir seçenektir.

<strong>5 – Güvenlik Sertifikası Son Derece Önemli
</strong>Alışveriş yapacağınız internet sistesi güvenlik (SSL) sertifikasına sahip mi ? Buna dikkat edin. SSL kullanımdayken  siz ve bağlandığınız site arasında iletilen veriler şifrelenir. Güvenilir alışveriş sitelerinde  bu sertifikaların logolarına tıklanınca SSL Sertifika  bilgilerine ve son kullanma tarihlerine ulaşabilir.

<strong>6 – Bilgisayar Güvenliği
</strong> Ortak bilgisayardan kesinlikle alışveriş yapmayın. Her zaman  internet tarayıcızın  en son sürümünü kullanın.

<strong>7 – Şifre Seçimi
</strong>Alışveriş yapacağınız siteye şifreyle giriş yapmanız gerekiyorsa tahmin edilmesi zor şifreler belirleyin. Şifre seçimine özen gösterin.

<strong>8 – Ürün Fiyatına Dikkat !
</strong>Satın alacağınız ürün ya da ürünlerin yaklaşık fiyatları konusunda mutlaka önceden bir fikir sahibi olun. Eğer ürüne ait bir açıklama ya da fiyatla ilgili bir iddia size inanılması güç geliyorsa, şüphelerinizi ciddeye alın.

<strong>9 – Küçük Yazılara Dikkat !
</strong>Özel koşullar , bazı kısıltlamalar ya da (örneğin kullanılmış ürün satışı gibi ya da kampanya boyunca iade kabul edilmeyeceği gibi veya fiyata KDV’nin dahil olmadığı gibi ) açıklamalar çok küçük harflerle yazılmış olabilir. Bu konuda uyanık olun .

<strong>10 – Ürün Teslimatı !
</strong>Teslimat , iade ve garanti  koşulları hakkında bilgi sahibi olun.   Ürün  iadesi ile ilgili konular da Sanayi Bakanlığı kaynaklarına başvurabilirsiniz.

<strong>11- Ürün Teslimatı !
</strong>Alışverişnizi bitirmeden önce son kayıtların yazıcı çıktısını alınız..  Bu bir belge olarak elinizde bulunsun.

</div>